Miliony Polaków zapłacą nawet ponad 300 złotych więcej! Kolejna duża podwyżka!

Wiadomości

Abonament RTV w górę. Podano nowe stawki

W 2023 r. wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej za używanie odbiornika radiowego wyniesie 8,70 zł, a telewizyjnego 27,30 zł ogłosiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. To odpowiednio o 16 proc. i 11 proc. więcej niż przed rokiem.

Abonament RTV to opłata pobierana w celu realizacji misji publicznej telewizji i radia. O wysokości abonamentu RTV decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, natomiast instytucją, która odpowiada za pobór opłat abonamentowych, jest Poczta Polska. 

Wpływy z tego tytułu zasilą media publiczne. Jak czytamy na portalu wirutalnemedia.pl, w budżecie na ten rok Telewizja Polska zapisała 2,066 mld zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej. “To więcej niż w ub.r., kiedy publiczny nadawca uzyskał 1,71 mld zł z rekompensaty i 331,4 mln zł z opłaty abonamentowej” – pisze portal. 

Obowiązek płacenia abonamentu RTV ma każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Zgodnie z prawem przyjmuje się, że osoba, która posiada sprawny odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa go. Nie ma znaczenia, czy rzeczywiście z niego korzystamy – jeżeli mamy w domu radio lub telewizor, jesteśmy zobowiązani do płacenia abonamentu RTV. 

W Polsce aż 3,7 mln osób nie musi płacić abonamentu rtv. To m.in. osoby powyżej 75 roku życia, obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką. Abonamentu nie muszą płacić też inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane w czasie PRL, a także pobierające emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnej pensji.

Nie żyje legendarny zawodnik i trener BJJ Mariusz Linke

Nie żyje polska legenda brazylijskiego jiu-jitsu. Szczeciński zawodnik Mariusz “Manolo” Linke miał 52 lata.

“Manolo” to pierwszy Polak, który otrzymał czarny pas w BJJ. Posiadał również czarny pas w judo. Lista jego sukcesów jest imponująca. Wielokrotnie triumfował w mistrzostwach europy, Pucharze Świata oraz mistrzostwach świata w brazylijskim jiu-jitsu.

Rafał Trzaskowski pożegna się z warszawskim ratuszem?

“Przede mną poważna decyzja, czy powinienem wystartować w wyborach parlamentarnych, czy samorządowych” – przyznał w wywiadzie dla Super Expressu” prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „Zdecydowałbym się na taki ruch, tylko jeśli miałoby to się przyczynić do wypracowania szerszego porozumienia opozycji.

Z drugiej strony jest moja pasja – Warszawa” – dodał.

– Im wcześniej można pozbyć się PiS-u, tym lepiej. Jestem przekonany, że kiedy poznamy termin wyborów, to zwiększy się też presja na porozumienie całej opozycji – powiedział Rafał Trzaskowski w wywiadzie dla „Super Expressu”. 

Pamiętajmy, że celem jest wygrana, ale też wspólny pomysł na najważniejsze wyzwania stojące przed krajem – tłumaczył Trzaskowski. Jak przekonywał, im mniej list wyborczych – tym lepiej. Droga do ich ograniczenia są rozmowy programowe, współpraca wszystkich środowisk demokratycznych i ograniczenie osobistych ambicji – powiedział.

Bo Hopkins nie żyje.

Bo Hopkins nie żyje. Amerykański aktor, który zagrał w kultowych produkcjach, jak np.: “Dzika Banda”, “Aniołki Charliego” , “Amerykańskie graffiti”, “Drużyna A” czy “Dynastia”, miał 80 lat. O śmierci poinformowała jego żona.

Bo Hopkins zmarł w sobotę – 28 maja 2022 roku – w szpitalu w Van Nuys w Los Angeles. Jego żona – Sian Eleanor Green – przekazała mediom, że aktor przeszedł na początku maja zawał.