Morawiecki właśnie ogłosił! Ogromne zmiany cen paliwa już od 1 lutego?

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (07.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 11 902 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2147), małopolskiego (1687), śląskiego (1515), dolnośląskiego (1015), wielkopolskiego (960), pomorskiego (816), podkarpackiego (561), zachodniopomorskiego (549),kujawsko-pomorskiego (484), łódzkiego (483), lubelskiego (401), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (267), lubuskiego (260), świętokrzyskiego (256), podlaskiego (118). 101 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarły 23 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 94 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 4 191 193/ 99 428 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Premier zapowiedział tarczę antyinflacyjną 2.0.

– W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy – zapowiada w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 gr – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wywiadzie dla Interii.

– Inflacja jest zjawiskiem globalnym. Główny wpływ na nią mają trzy czynniki: wysokie ceny energii w związku z europejską polityką klimatyczną, wysokie ceny gazu, które są konsekwencją szantażu gazowego Rosji oraz pandemia. Mimo wszystko lepiej wychodzić z kryzysu i walczyć z inflacją niż tkwić w kryzysie, który generuje wysoką inflację i wysokie bezrobocie. 

Inflacja jest realnym problemem. Trzeba z nią walczyć i temu poświęcam się z całą energią. – mówi premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że chciałby, żeby obniżka weszła w życie 1 lutego, początkowo na pół roku. Dodał, że przedłużone może być także funkcjonowanie pierwszej tarczy antyinflacyjnej, przygotowanej początkowo na okres pięciu miesięcy.

Nagła decyzja Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek wieczorem zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej. „Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy” – przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

„Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie” – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, uzasadniając decyzję Mateusza Morawieckiego o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora RP Mirosława Jasińskiego w Czechach.

W wywiadzie dla DW Mirosław Jasiński wprost stwierdził, że „trzeba naprawić natychmiast” szkody, jakie wyrządzono mieszkańcom Czech w związku z działalnością kopalni Turów.

– Bo jeśli ktoś sobie kopie dół, to nie znaczy, że ludzie z sąsiedztwa mają zostać bez wody. Nie wierzę w to, żeby wielkiej kopalni nie było stać na zrobienie wodociągu dla kilkudziesięciu gospodarstw – przekonywał w rozmowie ambasador RP w Czechach.

Nie żyje Ryszard Szetela.

– Z przykrością zawiadamiamy o śmierci Ryszarda Szeteli – poinformował we wtorek Związek Artystów Scen Polskich. Artysta zawodowo związany był z Teatrem Lalki i Aktora „Kacperek” w Rzeszowie, którego był dyrektorem przez cztery lata. Miał 83 lata.

Ryszard Szetela urodził się 3 grudnia 1938 r. w Rzeszowie. Zagrał niezliczoną liczbę ról w spektaklach dla najmłodszych widzów oraz w przedstawieniach dla dorosłych. Pierwszą pracę w teatrze jako adept rozpoczął w 1959 roku. Był laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą.

– […] Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zasłużony Członek ZASP, od wielu lat był czynnie zaangażowany w działalność w Oddziałowej Komisji Rewizyjnej w Krakowie. Człowiek o wielkiej kulturze osobistej i ogromnym sercu, będzie nam Go bardzo brakowało.. [*] – pisze ZASP. 

Spoczywaj w pokoju [*]