Właśnie na jaw wyszły porażające fakty! Tak źle nie było bardzo dawno!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (07.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 11 902 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2147), małopolskiego (1687), śląskiego (1515), dolnośląskiego (1015), wielkopolskiego (960), pomorskiego (816), podkarpackiego (561), zachodniopomorskiego (549),kujawsko-pomorskiego (484), łódzkiego (483), lubelskiego (401), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (267), lubuskiego (260), świętokrzyskiego (256), podlaskiego (118). 101 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarły 23 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 94 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 4 191 193/ 99 428 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Inflacja za grudzień. To już absolutny rekord

Kolejne odsłony tarczy antyinflacyjnej ogłaszane są nie bez powodu. Według tzw. szybkiego szacunku GUS inflacja w grudniu 2021 r. wyniosła aż 8,6 proc. Ostatnio wyższy wzrost cen był w listopadzie 2000 r.

Najbardziej podrożało paliwo (32,9 proc.), prąd (14,3 proc.) i żywność (8,6 proc.). W całym 2021 r. średnioroczna inflacja osiągnęła 5,1 proc.

Premier zapowiedział właśnie kolejną tarczę antyinflacyjną, która obniży stawki VAT na paliwo”na początek” na pół roku.

Ekspertka twierzi że są jakieś szanse na to, iż inflacja w końcu spowolni. Bo o odpuszczeniu na razie nie może być mowy.

“W kolejnych miesiącach inflacja ma szansę spowalniać, ale trudno w tej chwili określić w jakiej skali i jak szybko. To, co wydaje się wyłaniać z tego całego “obrazu” to fakt, że stopa referencyjna NBP może w tym roku być faktycznie podniesiona przez RPP ‘tylko’ do 3,0 proc., zamiast do 4,0 proc. i wyżej” – dodaje Monika Kurtek.

Nagła decyzja Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek wieczorem zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej. „Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy” – przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

„Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie” – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, uzasadniając decyzję Mateusza Morawieckiego o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora RP Mirosława Jasińskiego w Czechach.

W wywiadzie dla DW Mirosław Jasiński wprost stwierdził, że „trzeba naprawić natychmiast” szkody, jakie wyrządzono mieszkańcom Czech w związku z działalnością kopalni Turów.

– Bo jeśli ktoś sobie kopie dół, to nie znaczy, że ludzie z sąsiedztwa mają zostać bez wody. Nie wierzę w to, żeby wielkiej kopalni nie było stać na zrobienie wodociągu dla kilkudziesięciu gospodarstw – przekonywał w rozmowie ambasador RP w Czechach.

Nie żyje Ryszard Szetela.

– Z przykrością zawiadamiamy o śmierci Ryszarda Szeteli – poinformował we wtorek Związek Artystów Scen Polskich. Artysta zawodowo związany był z Teatrem Lalki i Aktora „Kacperek” w Rzeszowie, którego był dyrektorem przez cztery lata. Miał 83 lata.

Ryszard Szetela urodził się 3 grudnia 1938 r. w Rzeszowie. Zagrał niezliczoną liczbę ról w spektaklach dla najmłodszych widzów oraz w przedstawieniach dla dorosłych. Pierwszą pracę w teatrze jako adept rozpoczął w 1959 roku. Był laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą.

– […] Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zasłużony Członek ZASP, od wielu lat był czynnie zaangażowany w działalność w Oddziałowej Komisji Rewizyjnej w Krakowie. Człowiek o wielkiej kulturze osobistej i ogromnym sercu, będzie nam Go bardzo brakowało.. [*] – pisze ZASP. 

Spoczywaj w pokoju [*]