Nawałnice w polskim mieście! Ogromne straty, uszkodzony dach, połamane drzewa

Wiadomości

W środę nad Szczecinem przeszła nawałnica. Zalane zostały niektóre drogi. Strażacy interweniowali tam już ponad 40 razy. W całym województwie wyjeżdżali ponad 160 razy i wciąż otrzymują kolejne zgłoszenia.

Jak donosi reporter RMF FM Jakub Rybski, zgłoszenia dotyczą przede wszystkim usuwania połamanych drzew i gałęzi, które blokują ulice. Straż pożarna przekazała, że w Szczecinie jeden konar uszkodził dach budynku, a inny spadł na zaparkowany samochód.

Jak informuje dyżurny ruchu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, z powodu podtopienia ul. Derdowskiego w Szczecinie wystąpiły utrudnienia w kursowaniu autobusów linii nr 53 oraz 62. W  chwili obecnej sytuacja się unormowała. Jednak na tej trasie można się spodziewać opóźnień.

Natomiast objazdem – przez ul. prof. Żuka – kursują autobusy linii nr 73 oraz 93. To z powodu drzewa, które upadło na trasie pomiędzy przystankami “Leśniczówa” oraz “Stary Szlak”.

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na wszystkich liniach – nie tylko autobusowych – mogą występować opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej. Do 5 minut, jak podaje dyżurny ZDiTM.

IMGW wydało ostrzeżenia III stopnia dla zachodniej Polski. Chodzi przede wszystkim o województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, a także część wielkopolskiego, pomorskiego i dolnośląskiego.

Spodziewamy się bardzo niebezpiecznych burz, opadów deszczu o sumie nawet do 80 litrów na m2– mówi Michał Kowalczuk, synoptyk IMGW.

W tych regionach kraju możemy spodziewać się również porywów wiatru do nawet 120 km/h, a także opadów gradu. Niewykluczone są również lokalne trąby powietrzne. Burze mogą wystąpić również w województwie łódzkim i mazowieckim. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia przed bardzo dużym upałem.

Mieszkańców dziewięciu województw (zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz części woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego) ostrzeżono przed burzami, silnym wiatrem, ulewnymi deszczami i gradem, które mogą wystąpić w nocy z 10 na 11 lipca. 

“Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – ostrzega RCB.