OBOSTRZENIA NA LUTY 2022! JEST ROZPORZĄDZENIE, ZNAMY SZCZEGÓŁY!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (31.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 33 480 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (5502), mazowieckiego (4978), dolnośląskiego (3363), pomorskiego (3226), małopolskiego (2540), wielkopolskiego (2424), łódzkiego (2141), zachodniopomorskiego (1725),lubelskiego (1483), kujawsko-pomorskiego (1285), opolskiego (1068), podkarpackiego (959), warmińsko-mazurskiego (822), lubuskiego (740), świętokrzyskiego (566), podlaskiego (489). 169 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 29 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 4 886 154 / 105 194 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Obostrzenia przedłużone do 28 lutego

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie wchodzi w życie 31 stycznia 2022 r.

Rozporządzenie przedłuża obowiązujące ograniczenia, nakazy i zakazy do 28 lutego 2022 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowano akt zmieniający rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa w Polsce, według którego obecne obostrzenia miały obowiązywać do 31 stycznia 2022 r.

Niestety nowelizacja zakłada przede wszystkim przedłużenie istniejących obostrzeń do końca lutego. Restrykcje zostają więc z nami na dłużej.

Obowiązujące aktualnie obostrzenia covidowe zostały wprowadzone jeszcze w grudniu. Oto one:

  • Zamknięcie klubów nocnych i dyskotek.
  • Niższe limity osób w restauracjach, kinach, teatrach, obiektach sportowych, obiektach sakralnych i sklepach.
  • Obowiązkowy test na COVID-19 przed przylotem do Polski (nie wcześniej niż 24h przez przekroczeniem granicy) dla osób spoza strefy Schengen. Szczepienie nie zwalnia z obowiązku wykonania testu.
  • Obowiązkowe wykonanie testu przez osoby, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. Szczepienie nie zwalnia z obowiązku wykonania testu.
  • Nauka zdalna dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich (od 27 stycznia)

Konferencja Piotra Müllera

Pilna konferencja Piotra Müllera. Rzecznik rządu w poniedziałkowe popołudnie postanowił wyjaśnić ważne kwestie, które dotyczą wszystkich Polaków. – Chciałbym zacząć od kwestii związaną z sytuacją na Ukrainie – stwierdził. Drugim tematem były wchodzące od jutra zmiany wysokości podatku VAT.

 Jutro wejdą w życie przepisy drugiej wersji tarczy antyinflacyjnej. Decydujemy się na kolejną obniżkę podatków, aby m.in. ceny benzyny spadały – przypomniał Piotr Müller.

Niższa stawka VAT między innymi na żywność, nawozy i gaz ma obowiązywać od wtorku 1 lutego. Do zera ma spaść podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 procent, a do 8 procent z 23 procent na paliwa silnikowe. Z kolei VAT na gaz zostanie obniżony z 8 procent do zera.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm 13 stycznia br. nowelę ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje czasowe obniżenie podatku VAT. Obniżone stawki podatku mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku.

– Te wszystkie działania mają spowodować, że inflacja zmniejszy swoje tempo – wyjaśnił rzecznik rządu. Jednocześnie podczas spotkania z dziennikarzami podkreślono, że politycy mają świadomość, że drożyzna i podnoszenie cen to nic innego jak wynik czynników zewnętrznych.

Uczniowie niektórych województw wracają do nauki. Młodsi do szkół, starsi do nauki przed komputerem

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego wracają w poniedziałek do nauki.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, od minionego czwartku do 27 lutego 2022 r. zajęcia stacjonarne w szkołach dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostały zawieszone.

Uczniowie przeszli na tryb nauki zdalnej.

Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych i dzieci w oddziałach przedszkolnych w szkołach, czyli w zerówkach, uczą się stacjonarnie i póki co nie nie słychać głosów, aby miało się to zmienić.

Nie żyje Elżbieta Pietrzak. Przez 20 lat pracowała na planie „M jak miłość”

Nie żyje ceniona polska charakteryzatorka Elżbieta Pietrzak – poinformowało za pośrednictwem swojej strony internetowej Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego artystka była członkinią. Elżbieta Pietrzak zmarła w ubiegłym tygodniu w wieku 71 lat w swoim rodzinnym mieście – Łodzi.

Elżbieta Pietrzak, znakomita charakteryzatorka, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarła 19 stycznia 2022 roku w Łodzi. Miała 71 lat– przekazano.

Artystka przez lata współpracowała z Telewizją Polską, była także związana z Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jak podaje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, jej nazwisko „widnieje w czołówkach ponad pół setki filmów fabularnych, seriali oraz spektakli telewizyjnych”.

Spoczywaj w pokoju [*]

Sprawę śmierci 37-letniej Agnieszki komentuje Barbara Kurdej-Szatan.

Media poinformowały o śmierci 37-letniej Agnieszki z Częstochowy. Zdaniem rodziny kobieta miała być ona kolejną – po Izabeli z Pszczyny – ofiarę zaostrzonego przed ponad rokiem prawa antyaborcyjnego.

„Boże, co za koszmar… Przeczytajcie, co po kolei w naszym kraju spotkało tę kobietę” – napisała zdruzgotana Barbara Kurdej-Szatan. Aktorka załączyła opis tragedii, który został opublikowany na Instagramie Aborcyjnego Dream Team-u.