OSTRZEŻENIE DLA MILIONÓW POLAKÓW! TO WYDARZY SIĘ JUŻ DZIŚ! [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 165 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (29), śląskiego (26), małopolskiego (16), wielkopolskiego (14), dolnośląskiego (13), zachodniopomorskiego (13), podkarpackiego (12), łódzkiego (9), lubelskiego (6), podlaskiego (6),kujawsko-pomorskiego (5), pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (2), lubuskiego (1). 1 zakażenie to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 29 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 879 192/ 74 893 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Ostrzeżenia przed burzami

Intensywne opady, lokalnie nawet do 50 mm na metr kwadratowy, silny wiatr w porywach do 90 km/h oraz grad – tak zdaniem synoptyków może wyglądać czwartek. Zmian w pogodzie powinni spodziewać się przede wszystkim mieszkańcy Mazowsza oraz Lubelszczyzny. Rano zagrzmiało na Opolszczyźnie.

Już od samego początku dnia w przeważającej części kraju będą występować ulewne deszcze z gradem i porywistym wiatrem. Na zachodzie Polski będą utrzymywać się przez cały dzień. Rano pojawią się na południu, później w centrum, a po południu na północy i wschodzie kraju. 

W ciągu godziny może spaść do 50 mm deszczu. Grad może mieć średnicę do 3 cm (lokalnie do 7 cm). Porywisty wiatr osiągnie do 90 km/h (lokalnie powyżej 100 km/h) – może łamać gałęzie drzew i uszkadzać linie energetyczne. 

W najcieplejszym momencie dnia na wschodzie kraju odnotujemy około 31 stopni, na zachodzie 16. 

Uważajcie na siebie!

Od północy spora zmiana. Chodzi o kwarantanne

Rząd ogłosił kwarantannę dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen, ale by była skuteczna, powinna się rozpocząć w momencie, gdy podróżny opuści pokład samolotu, a nie dzień później – pisze „Rzeczpospolita”.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że rząd wprowadza 10 dni kwarantanny dla niezaszczepionych podróżnych spoza strefy Schengen. Osoby, które otrzymają negatywny wynik tekstu na obecność koronawirusa, będą mogły ją zakończyć po siedmiu dniach. Wszystko w związku z rosnącym zagrożeniem wariantu Delta koronawirusa.

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny zaczną obowiązywać od północy w środę. Z kwarantanny można zostać zwolnionym po siedmiu dniach – warunkiem jest uzyskanie negatywnego wyniku na obecność koronawirusa.

Minister podkreśla, że wprowadzenie kwarantanny to działanie mające uchronić Polaków od nowych zakażeń. Wszak z tymi w Polsce nie ma problemu, a coraz więcej Polaków decyduje się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19.

W strefie Schengen znajduje się 25 państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z Brexitem wyszła z niej Wielka Brytania, natomiast Irlandia skorzystała z klauzuli opt-out.

Duża zmiana od 1 lipca dla milionów polaków

Wielu właścicieli domów i mieszkań nie wie, że wkrótce spadnie na nich nowy obowiązek. Na zmianę nie są też gotowe urzędy.

Od 1 lipca 2021 roku każdy Właściciel lub Zarządca będzie miał obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych.

– Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących – podaje GUNB. – W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Na wypełnienie deklaracji mamy okrągły rok. Kto nie dopilnuje obowiązku, będzie musiał zapłacić 500 zł kary, a jeśli w najgorszym wypadku sprawa skończy się w sądzie, zapłacimy 5 tys. zł kary.

Co koniecznie musi znaleźć się w deklaracji? Imię i nazwisko właściciela lub zarządcy budynku wraz z aktualnym adresem zamieszkania; adres nieruchomości, w której znajduje się źródło ciepła lub spalania paliw; informacje o ich liczbie oraz przeznaczeniu.

Wielu Polaków do tej pory nie ma pojęcia, że będą musieli dopilnować obowiązku. Nie zdecydowano się jeszcze na ogólnopolską akcję informacyjną. Zresztą szkolenia wsród urzędników na temat funkcjonowania i wprowadzania danych dot. CEEB zaczęły się dopiero w maju.