Pilne alerty dla 13 województw! „Nie wychodź z domu”

Wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę SMS-owy alert RCB do odbiorców na terenie 13 województw. W związku z załamaniem pogody służby zalecają mieszkańcom pozostanie w domach. “Niebezpieczna burzowa pogoda niesie za sobą zagrożenia dla zdrowia i życia” – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

“Uwaga! Alert RCB Dziś i w nocy (22/23.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu” – czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na portalu X.
“Unikaj otwartych przestrzeni”- dodano.

Alert RCB o tej treści został wysłany smsami do odbiorców na terenie 13 województw i obowiązuje w:

zachodniopomorskim,
kujawsko-pomorskim,
wielkopolskim,
łódzkim,
lubuskim,
dolnośląskim,
opolskim,
śląskim,
małopolskim,
podkarpackim,
świętokrzyskim,
lubelskim,
mazowieckim (powiaty: gostyniński, żyrardowski, grójecki, białobrzeski, kozienicki, przysuski, radomski, Radom, szydłowiecki, zwoleński, lipski).

RCB apeluje, by pozdejmować z parapetów lub zabrać z podwórek wszystko to, co może zostać uniesione przez wiatr. Auta należy natomiast zaparkować z daleka od drzew.

Należy także zadbać o zwierzęta wychodzące. W przypadku, gdyby doszło do braku prądu, warto mieć wcześniej przygotowaną latarkę (np. na baterie).

Jeśli ktoś zamierza podróżować samochodem, musi uważać na drzewa i konary, które mogą zostać porwane przez wiatr i uszkodzić auto.

Wjeżdżając na otwartą przestrzeń, trzeba wziąć pod uwagę, że może dojść do zdmuchnięcia pojazdu – co zależy jednak od gabarytów auta i siły wiatru.

Uważajcie na siebie!