PILNE! Najnowsze wieści o stanie zdrowia premiera Słowacji

Wiadomości

Premier Słowacji, Robert Fico, przeszedł operację po zamachu na jego życie, do którego doszło 15 maja, w trakcie wyjazdowego posiedzenia rządu.

Przypomnijmy co wydarzyło się wczoraj:

Strzały padły przed miejscowym Domem Kultury, gdzie obradował rząd. Jak przekazano na oficjalnym profilu polityka “jest w stanie zagrażającym życiu”.

Jak przekazał reporter słowackiego portalu Dennik.sk Daniel Vražda premier Słowacji podszedł do osób czekających na niego przy budynku Domu Kultury. W tym momencie paść miało kilka strzałów, a polityk upadł na ziemię. Polityk jest transportowany helikopterem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy.

Jak podaje słowacki portal Pravda, premier został postrzelony w brzuch i klatkę piersiową. Napastnik rzekomo krzyknął do niego: “Robo, chodź tu!” i wtedy padły strzały. 

Jego stan ma być bardzo poważny. O 15:30 portal Pluska otrzymał informację, że Robert Fico będzie operowany.

Policja otoczyła kordonem okolicę, a Dom Kultury został ewakuowany. O bezpieczeństwo pozostałych członków rządu zadbała ochrona.

Do sprawy odniosła się prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. “Jestem całkowicie zszokowana dzisiejszym brutalnym atakiem na premiera Słowacji Roberta Fico, który potępiam z całą stanowczością. Życzę mu dużo siły w tym krytycznym momencie i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są także z jego rodziną i bliskimi” — napisała na portalu X.

W jakim stanie jest dziś premier?

Stan premiera Słowacji Roberta Fico, który został postrzelony w środę przez zamachowca, jest wciąż bardzo poważny, ale lekarzom udało się go w nocy ustabilizować – poinformował w czwartek rano słowacki wicepremier Robert Kalinak.

– Obecnie prowadzone są działania, które mają na celu poprawę jego stanu – dodał w czasie spotkania z dziennikarzami w Bańskiej Bystrzycy.

Kalinak zaznaczył, że stan premiera jest poważny “ze względu na skomplikowany charakter ran”. – Ale wszyscy chcemy mocno wierzyć, że uda nam się opanować sytuację – dodał.

O godzinie 11 państwowa rada bezpieczeństwa Słowacji i rząd zbiorą się na posiedzeniu.

Zamachowcowi postawiono zarzut morderstwa z premedytacją. Grozi mu 25 lat więzienia do dożywocia.

Wkrótce więcej wieści.