PILNE! Od dzisiaj obowiązywać będzie godzina policyjna przez 35 godzin! Zakaz wychodzenia z domów! [KIJÓW]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (15.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 12 695 (w tym 1 445 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2181), wielkopolskiego (1557), lubelskiego (1025), kujawsko-pomorskiego (1022), zachodniopomorskiego (1003), pomorskiego (835), dolnośląskiego (815),łódzkiego (769), śląskiego (648), małopolskiego (615), warmińsko-mazurskiego (585), lubuskiego (498), świętokrzyskiego (366), podlaskiego (252), opolskiego (249), podkarpackiego (172). 103 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.38 osób zmarło z powodu #COVID19, 140 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 836 672/113 622 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Kijów: władze wprowadzają dwie doby godziny policyjnej. Zakaz wychodzenia z domów

Od wtorku wieczorem do czwartku rano w Kijowie będzie obowiązywała godzina policyjna – poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. „To trudny i niebezpieczny moment” – napisał mer Kijowa na Telegramie.

Jak dodał, oznacza to zakaz poruszania się po mieście bez specjalnych przepustek. Wyjście z mieszkań możliwe będzie jedynie w celu dotarcia do schronu.

“Dlatego proszę wszystkich kijowian, aby przygotowali się na to, że będą musieli spędzić dwa dni w domu lub, w razie alarmu, w schronie” – ostrzegł Kliczko.

Pytany o sytuację w Kijowie, Kliczko wywiadzie dla niemieckiego dziennika “Tagesspiegel” mówi: “To jest koszmar. Widziałem coś takiego tylko w hollywoodzkich filmach o apokalipsie. Jeszcze kilka tygodni temu Kijów był tętniącym życiem miastem”, natomiast dzisiaj “miasto jest puste. (…) Ciągle słyszymy potężne wybuchy, między nimi syreny, w dzień i w nocy; to okropny dźwięk”.

Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na Rosję

UE przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Nowe sankcje obejmą też rosyjskich oligarchów, a także ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi.

Sadoś przyznaje, że „dyskusje były trudne”. – Osiągnęliśmy jedność i to jest oczywiście wartością samą w sobie. Istotne jest to, że kontynuujemy kolejne kroki z pakietami sankcyjnymi. Natomiast nie będę ukrywał, że ambicje naszego rządu były większe niż to, co ostatecznie zostało uzgodnione – zaznaczył.

– Myślę, że w części dotyczącej sankcji indywidulanych publikacja będzie głośna, bardzo mocno uderzająca w rosyjskich oligarchów – zaznaczył Andrzej Sadoś.

Podkreślił natomiast, że Polska była w grupie krajów domagających się ostrzejszych restrykcji, ale nie było jednomyślnej zgody. „Ambicje naszego rządu były większe niż to co ostatecznie zostało uzgodnione, no ale tak to jest z tym wspólnym denominatorem. To znaczy musimy osiągnąć jednomyślność i to oznacza, że w tym momencie te bardziej ambitne propozycje proponowane przez Polskę, wspierane przez grupę państw z Litwą, Łotwą, Estonią, Czechami, Słowacją i innym państwami musiały się po prostu znaleźć w jednej linii z tym, co było do zaakceptowania dla naszych pozostałych partnerów” – wyjaśnił ambasador Andrzej Sadoś.

Doradca Zełenskiego wskazuje, kiedy może skończyć się wojna

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział we wtorek, że sytuacja z wojną na Ukrainie jest teraz na rozdrożu i albo powiodą się negocjacje, albo Rosja rozpocznie nową ofensywę.

Pytany, kiedy skończy się wojna, Arestowycz odparł: „Myślę, że nie później niż w maju, na początku maja powinniśmy osiągnąć porozumienie pokojowe. Możliwe, że będzie to dużo szybciej, podałem najpóźniejszy termin”. 

Według doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego albo w przeciągu tygodnia czy dwóch zostanie zawarte porozumienie, albo na front zostaną rzuceni „kontraktowi Syryjczycy”.

— Ale jak ich przemielimy w połowie kwietnia, to do końca kwietnia będzie porozumienie. A jeśli całkiem oszaleją, to zaangażują żołnierzy służby zasadniczej, którzy będą powoływani do końca kwietnia. Mogą ich spróbować, słabo wyszkolonych, rzucić (na front) do końca kwietnia, początku maja — oznajmił Arestowycz.

Deutsche Bank wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji.

Deutsche Bank poinformował, że zakończy swoją działalność w Rosji. Wcześniej największy niemiecki bank spotkał się ostrą krytyką po deklaracji o kontynowaniu obecności na tym rynku.

Decyzja ta została podjęta po tym, jak prezes Deutsche Bank Christian Sewing poinformował we wcześniejszym wpisie na blogu w czwartek, że całkowite wycofanie się z Rosji byłoby „sprzeczne z naszymi wartościami”, za co został skrytykowany w mediach przez inwestorów i polityków, zarzucających bankowi związki z Rosją.

„Podobnie jak niektórzy międzynarodowi partnerzy, zgodnie z naszymi prawnymi i regulacyjnymi zobowiązaniami, jesteśmy w trakcie zamykania naszej działalności w Rosji, podczas gdy pomagamy naszym nierosyjskim klientom międzynarodowym w ograniczaniu ich działalności” – przekazał Deutsche Bank