PILNE! OFICJALNIE ROSJA POINFORMOWAŁA O ZERWANIU NEGOCJACJI!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (21.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 4 165 (w tym 405 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (932), wielkopolskiego (409), pomorskiego (344), śląskiego (343), dolnośląskiego (317), małopolskiego (296), łódzkiego (270), zachodniopomorskiego (236),kujawsko-pomorskiego (224), lubelskiego (214), lubuskiego (130), warmińsko-mazurskiego (124), świętokrzyskiego (82), opolskiego (71), podkarpackiego (66), podlaskiego (59). 48 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.1 osoba zmarła z powodu #COVID19, 2 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 895 304/ 114 221 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

MSZ: rezygnujemy z kontynuowania negocjacji z Japonią

Rosja ogłosiła w poniedziałek, że rezygnuje z kontynuowania negocjacji z Japonią w sprawie traktatu pokojowego, który z powodu sporu między obydwoma krajami o wyspy na Oceanie Spokojnym nie został podpisany od zakończenia II wojny światowej – podała agencja AFP.

Według Moskwy Tokio prezentuje “nieprzyjazne stanowisko” w sprawie wojny na Ukrainie. “Rosja nie zamierza w obecnych okolicznościach kontynuować negocjacji z Japonią w sprawie traktatu pokojowego” – oświadczyło rosyjskie MSZ, cytowane przez AFP.

Japonia nie podpisała z Rosją formalnego traktatu pokojowego po II wojnie światowej z powodu sporu o cztery wyspy, które Japończycy nazywają Terytoriami Północnym, a Rosjanie – Kurylami Południowymi. Armia Czerwona zajęła je w 1945 roku, razem z całym archipelagiem Kuryli, tuż po kapitulacji Japonii. Według Tokio było to nielegalne.

Rosja grozi USA: Nasze stosunki są na krawędzi zerwania

Ambasador USA w Moskwie John Sullivan został wezwany w poniedziałek do MSZ Rosji – poinformował Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu dyplomacji.

„W dniu 21 marca ambasador USA John Sullivan został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Wręczona została mu nota protestacyjna w związku z niedawnymi niedopuszczalnymi wypowiedziami szefa Białego Domu Joe Bidena wobec prezydenta Rosji” – napisano w komunikacie MSZ w Moskwie.

Prezydent USA po napaści Rosji na Ukrainę, nazwał Władimira Putina ”zbrodniarzem wojennym” i ”morderczym dyktatorem”. 

– Takie oświadczenie amerykańskiego prezydenta, jest niegodne męża stanu tak wysokiej rangi oraz stawia stosunki rosyjsko-amerykańskie na skraju zerwania – poinformowało MSZ Rosji cytowane przez Reutersa.

Niemcy dostarczą Ukrainie więcej broni

Będzie kolejna dostawa broni z Niemiec do Ukrainy. Informację podał Steffen Hebestreit, rzecznik niemieckiego rządu. Wcześniej niemiecka minister obrony oświadczyła, że „możliwości działania za pośrednictwem Bundeswehry zostały wyczerpane” i konieczne są inne rozwiązania.

Hebestreit powołał się na minister obrony Christine Lambrecht, która powiedziała, że broń można zamawiać bezpośrednio od koncernów zbrojeniowych.

Rzecznik rządu nie powiedział, ile pieniędzy rząd niemiecki zamierza przeznaczyć na takie zakupy broni dla Ukrainy – pisze portal dziennika „Handelsblatt”.

„Wall Street Journal”: Putin zmienia taktykę i przechodzi do „planu B”

Szybkie podbicie Kijowa okazało się zadaniem nie do wykonania dla rosyjskiej armii, w związku z czym Władimir Putin zmienił początkowo obraną taktykę. Prezydent Rosji ma mieć już przygotowany „plan B.

Amerykańska gazeta twierdzi, że – według wysokich rangą urzędników – celem nowej strategii Kremla jest zabezpieczenie kluczowych „celów terytorialnych” przy jednoczesnym poszukiwaniu możliwości zmuszenia rządu w Kijowie do zaakceptowania neutralności między Rosją a Zachodem.

„Putin będzie kontynuował naciski wojskowe, w tym atak na ukraińskie miasta, licząc na to, że skłoni to Zełenskiego do porzucenia nadziei na przyłączenie się do Zachodu i zgodzi się na neutralny status oraz inne rosyjskie żądania” – czytamy.

Amerykański wywiad spodziewa się, że jeśli Ukraina odrzuci żądania terytorialne Moskwy, siły rosyjskie będą za wszelką cenę próbowały utrzymać pod kontrolę tereny, które do tej pory udało im się przejąć. „Na podstawie naszej oceny sytuacji militarnej wydaje się, że Putin powraca do taktyki oblężniczej” – powiedział inny amerykański urzędnik.