PILNE! Rosja odłączyła elektrownie jądrową w Czarnobylu od sieci! Jest zagrożenie?

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (08.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 13 152 (w tym 1 509 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2144), wielkopolskiego (1809), kujawsko-pomorskiego (1355), lubelskiego (955), zachodniopomorskiego (888), dolnośląskiego (821), łódzkiego (752),warmińsko-mazurskiego (751), pomorskiego (709), śląskiego (703), małopolskiego (545), lubuskiego (505), świętokrzyskiego (385), podlaskiego (335), opolskiego (216), podkarpackiego (167).112 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 57 osób zmarło z powodu #COVID19, 160 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 760 498/ 112 768 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Elektrownia atomowa w Czarnobylu odcięta od dostaw prądu

Wojska rosyjskie odłączyły elektrownię nuklearną w Czarnobylu od sieci — podała w środę agencja Bloomberg, powołując się na ukraińskiego państwowego operatora sieci elektroenergetycznej. Ukraińskie służby ostrzegają, że brak prądu może spowodować poważne problemy.

“Linia wysokiego napięcia 750 kV na linii Czarnobyl-Kijów z powodu zniszczeń przez okupantów jest obecnie odłączona” – poinformował w środę Energoatom odpowiadający na Ukrainie za działanie tamtejszych elektrowni atomowych. “W rezultacie stacja w Czarnobylu i wszystkie obiekty jądrowe w Strefie Wykluczenia zostały bez prądu” – dodano.

Ukraińskie służby podały również, że “w składowisku wypalonego paliwa jądrowego nr 1 przechowywane jest około 20 tys. zespołów wypalonego paliwa, które wymagają nieustannego chłodzenia”.

Ukraińska agencja ostrzega więc, że “może nastąpić odparowanie, które doprowadzi do wyładowania jądrowego. Wiatr może przenieść radioaktywną chmurę do innych regionów Ukrainy, Białorusi, Rosji i Europy”. I ostrzega, że w czasie walki nie będzie możliwości przeprowadzenia potrzebnych napraw.

“Wzywam społeczność międzynarodową, aby pilnie zażądała od Rosji wstrzymania ognia i zezwolenia jednostkom naprawczym na przywrócenie zasilania” — napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Morawiecki o przekazaniu MIG-ów Ukrainie

– Polska nie jest stroną tej wojny i NATO również. Tak poważna decyzja musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą przez cały Pakt Północnoatlantycki. Decyzja leży w rękach Amerykanów. – mówi premier Morawiecki

– My dostarczamy tylko broń defensywną. Dlatego nie zgodziliśmy, aby sami wysyłać samoloty do Ukrainy. To musi być jednomyślna decyzja NATO. Walczymy o to, aby zapanował pokój, ale też, żeby Ukraina przetrwała jako niezależne państwo – mówił Mateusz Morawiecki w czasie wspólnej konferencji z kanclerzem Austrii.

UE gotowa zaostrzyć sankcje wobec Rosji i Białorusi

W szczegółach nowych sankcji wobec Rosji i Białorusi wykluczone mają zostać trzy białoruskie banki z systemu SWIFT.

Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie – podała PAP. Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

Polska jest gotowa przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29

– Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki – czytamy w specjalnym komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „Polska nie jest częścią tej wojny, NATO nie jest częścią tej wojny, dlatego właśnie jakiekolwiek decyzje o dostarczeniu broni ofensywnej powinny być podejmowane przez cały Sojusz, jednogłośnie”.

„Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn” – przekazuje polska dyplomacja.

„Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie” – apeluje MSZ. Tego typu myśliwce mają jeszcze m.in. Słowacja oraz Bułgaria.