PILNE! Właśnie ujawniono ile razy próbowano przeprowadzić zamach na prezydenta Ukrainy!

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Tak jest też i dzisiaj (08.03).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 13 152 (w tym 1 509 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2144), wielkopolskiego (1809), kujawsko-pomorskiego (1355), lubelskiego (955), zachodniopomorskiego (888), dolnośląskiego (821), łódzkiego (752),warmińsko-mazurskiego (751), pomorskiego (709), śląskiego (703), małopolskiego (545), lubuskiego (505), świętokrzyskiego (385), podlaskiego (335), opolskiego (216), podkarpackiego (167).112 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 57 osób zmarło z powodu #COVID19, 160 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Liczba zakażonych koronawirusem 5 760 498/ 112 768 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Doradca prezydenta Ukrainy ujawnia liczbę zamachów na jego życie

Prób przeprowadzenia zamachu na Zełenskiego było kilkanaście, stale otrzymujemy informacje o rosyjskich oddziałach próbujących wtargnąć do dzielnicy rządowej Kijowa – oświadczył w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

– Nasi zagraniczni partnerzy mówią o dwóch lub trzech próbach; ja uważam, że było ich kilkanaście – powiedział Mychajło Podolak. Ukraińcy nieustannie działają w kwestii bezpieczeństwa swojego prezydenta, wywiad zdobywa kolejne informacje, a sam prezydent zamierza dotrzymać deklaracji  i nie ma zamiaru ewakuować się z atakowanego nieustannie Kijowa.

– Nasi zagraniczni partnerzy mówią o dwóch lub trzech próbach. Ja uważam, że było ich kilkanaście – powiedział Podolak.

– Mamy bardzo silną sieć wywiadowczą i kontrwywiadowczą. Wszystko monitorujemy, wszystkie zbliżające się do prezydenta grupy są eliminowane – zapewnił prezydencki doradca.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu odcięta od dostaw prądu

Wojska rosyjskie odłączyły elektrownię nuklearną w Czarnobylu od sieci — podała w środę agencja Bloomberg, powołując się na ukraińskiego państwowego operatora sieci elektroenergetycznej. Ukraińskie służby ostrzegają, że brak prądu może spowodować poważne problemy.

“Linia wysokiego napięcia 750 kV na linii Czarnobyl-Kijów z powodu zniszczeń przez okupantów jest obecnie odłączona” – poinformował w środę Energoatom odpowiadający na Ukrainie za działanie tamtejszych elektrowni atomowych. “W rezultacie stacja w Czarnobylu i wszystkie obiekty jądrowe w Strefie Wykluczenia zostały bez prądu” – dodano.

Ukraińskie służby podały również, że “w składowisku wypalonego paliwa jądrowego nr 1 przechowywane jest około 20 tys. zespołów wypalonego paliwa, które wymagają nieustannego chłodzenia”.

Ukraińska agencja ostrzega więc, że “może nastąpić odparowanie, które doprowadzi do wyładowania jądrowego. Wiatr może przenieść radioaktywną chmurę do innych regionów Ukrainy, Białorusi, Rosji i Europy”. I ostrzega, że w czasie walki nie będzie możliwości przeprowadzenia potrzebnych napraw.

“Wzywam społeczność międzynarodową, aby pilnie zażądała od Rosji wstrzymania ognia i zezwolenia jednostkom naprawczym na przywrócenie zasilania” — napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Morawiecki o przekazaniu MIG-ów Ukrainie

– Polska nie jest stroną tej wojny i NATO również. Tak poważna decyzja musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą przez cały Pakt Północnoatlantycki. Decyzja leży w rękach Amerykanów. – mówi premier Morawiecki

– My dostarczamy tylko broń defensywną. Dlatego nie zgodziliśmy, aby sami wysyłać samoloty do Ukrainy. To musi być jednomyślna decyzja NATO. Walczymy o to, aby zapanował pokój, ale też, żeby Ukraina przetrwała jako niezależne państwo – mówił Mateusz Morawiecki w czasie wspólnej konferencji z kanclerzem Austrii.

UE gotowa zaostrzyć sankcje wobec Rosji i Białorusi

W szczegółach nowych sankcji wobec Rosji i Białorusi wykluczone mają zostać trzy białoruskie banki z systemu SWIFT.

Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie – podała PAP. Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.