PILNE! Wybuchł pożar w parku narodowym

Wiadomości

Najpierw centrum handlowe na Marywilskiej oraz sortownia śmieci na Zawadach, a teraz Kampinoski Park Narodowy. W Polsce doszło do serii tragicznych pożarów.

Z informacji przekazanych przez służby wynika, że spłonęło ok. 2500 m kw. lasu. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister klimatu i środowiska. Podziękował strażakom za ich działania oraz zaapelował do osób znajdujących się na terenie Warszawy.

“W dniu 12 maja 2024r., zastęp PSP z Nowego Dworu Mazowieckiego został zadysponowany do pożaru lasu na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w miejscowości Janówek. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 2500m2 powierzchni lasu. Nikt nie został ranny” – czytamy we wpisie na social mediach. Głos w tej sprawie zabrał także wiceminister klimatu i środowiska. 
 
“Jestem po rozmowie z dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego. Był dziś niewielki pożar, który został szybko ugaszony” – napisał Mikołaj Dorożała. Jak dodał, jest wdzięczny osobom, które były zaangażowane w działania. “Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej , pracownikom Parku i leśnikom za ich szybką reakcję. Kłaniam się nisko strażakom w tym trudnym dla Was dniu” – czytamy.
 
“Apeluję o zachowanie spokoju w komunikacji medialnej w związku z sytuacją w Warszawie” – napisał Dorożała. 

Strażak powiedział, że akcja gaśnicza zakończyła się ok. godz. 15:30. Co ważne, nikt nie został ranny.

Na razie nie sposób określić przyczyny wybuchu pożaru. Na miejsce zadysponowano patrol policji pod kątem sprawdzenia tego, czy nie było to jakieś podpalenie – powiedział kpt. Paweł Plagowski.

Państwowa Straż Pożarna apeluje o ostrożność w związku z dużym zagrożeniem pożarowym w lasach. PSP zaznacza, że ściółka w lesie jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar.

Wchodząc do lasu, pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Strażacy przypominają, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, i w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Wkrótce więcej informacji.