Potężne zmiany w TVP. Zniknie wiele stacji i programów

Wiadomości

Kilka kanałów Telewizji Polskiej może niedługo zniknąć z ekranów telewizorów. Medialne doniesienia mówią o likwidacji i zastąpieniu niektórych popularnych kanałów tematycznych.

Z Telewizji Polskiej może już wkrótce zniknąć 7 mało popularnych kanałów, równocześnie mają powstać dwa nowe – tak wynika z nowego projektu Karty Powinności Telewizji Polskiej na lata 2025-2029.

Telewizja Polska ma obecnie 22 kanały oraz regionalne stacje TVP3. Ta liczba może się już wkrótce zmniejszyć – planowana jest likwidacja 7 kanałów TVP.

Obecna Karta Powinności obowiązuje do końca 2024 r. Nowy dokument wymaga akceptacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz przesłał już projekt nowej Karty Powinności do szefa KRRiT Macieja Świrskiego.

 Jak zauważa wspomniany serwis, spośród wszystkich europejskich nadawców publicznych więcej ma ich tylko BBC. Powodem pozbycia się z oferty siedmiu kanałów ma być m.in. szukanie oszczędności. Które stacje mają w związku z tym zniknąć?

Proponuje się (…) zmniejszenie liczby programów wyspecjalizowanych o siedem kanałów, poprzez konsolidację trzech z nich (Historia, Nauka, Dokument) w jeden program (TVP Wiedza), powstały z przekształcenia TVP Historia i uzupełnienia jego oferty o elementy z dotychczasowych programów TVP Dokument i TVP Nauka, a także likwidację kolejnych pięciu programów: Kultura 2, Historia 2, ABC2, Kobieta, Alfa.

Propozycja ta wynika z trwającej w TVP restrukturyzacji, w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej, a jednocześnie nieprzynoszącej znacznej wartości publicznej – cytują zapis z projektu Karty Powinności na lata 2025-2029 wirtualnemedia.pl.

Mowa też o niezadowalających wynikach oglądalności.

Program TVP Kobieta, który obejmuje szeroką ofertę dla widowni kobiecej, osiągnął w 2023 r. udział 0,34 proc., a w 2022 r. – 0,32 proc. Wydaje się więc, że oferta dla kobiet może być w dostatecznym stopniu zapewniona na pozostałych antenach TVP oraz w usługach innych niż programy. Dla programu Alfa brak jest miarodajnego pomiaru. Z licznych danych wynika jednak, że grupa odbiorców, dla których program stworzono, odchodzi od oglądania tradycyjnej telewizji i treści poszukuje w środowisku online – tłumaczy Telewizja Polska.

Jak napisano w projekcie nowej Karty Powinności, cytowanej przez Wirtualne Media, likwidacja dotyczy kanałów, które są nierentowne, a jednocześnie nie przynoszą znacznej wartości publicznej.

W TVP ma powstać także kanał sportowo-filmowo-rozrywkowy – TVP 4K.

Wkrótce więcej informacji.