PROFESOR SIĘ WYGADAŁ! BĘDZIE OGROMNA ZMIANA DLA POLAKÓW W SPAWIE MASECZEK?? [PILNE]

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce:

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ostatnich tygodniach odnotowano olbrzymie spadki zachorowań.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 98 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (15), mazowieckiego (10), wielkopolskiego (10), dolnośląskiego (9), kujawsko-pomorskiego (8), małopolskiego (8), łódzkiego (6), zachodniopomorskiego (6), pomorskiego (4),świętokrzyskiego (4), lubelskiego (3), lubuskiego (3), podkarpackiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), opolskiego (2), podlaskiego (1). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 880 010 / 75 044 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Czy koniec z maseczkami w zamkniętych pomieszczeniach już tuż tuż?

Podczas specjalnej czwartkowej konferencji prasowej prof. Andrzej Horban został zapytany o dalszy obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach. Główny doradca premiera ds. COVID-19 wykonał wymowny gest.

– Jesteśmy w odległości tak jak przykazano 1,5 m co najmniej, w związku z tym to jest dopuszczalne w przypadku osób zaszczepionych – takimi słowami główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban tłumaczył, dlaczego zdjął maseczkę przed swym wystąpieniem na odbywającej się w pomieszczeniu zamkniętym w KPRM konferencji prasowej.

W KPRM prof. Andrzej Horban wystąpił na konferencji prasowej poświęconej szczepieniom przeciw COVID-19, w której uczestniczyli także pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk i prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

– Ja zdejmę już tę maskę na wszelki wypadek – rozpoczął Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

– Po pierwsze – my jesteśmy zaszczepieni, po drugie – jesteśmy w odległości – tak jak przykazano – półtora metra co najmniej. W związku z tym jest to dopuszczalne w przypadku osób zaszczepionych – argumentował swoje zachowanie główny doradca premiera ds. COVID-19.

Prof. Horban podkreślił, że mimo zaszczepienia, należy zachowywać między sobą odpowiedni dystans w zamkniętych pomieszczeniach. Nie odpowiedział jednak wprost na pytanie czy regulacje o obowiązkowych maseczkach zostaną zniesione. Jak wskazał, zależy to od liczby dziennych zakażeń, a przyszłość jest bardzo niepewna w kontekście coraz szerzej rozprzestrzeniającego się wariantu Delta.

Konferencja prasowa na temat walki z pandemią w Polsce

Michał Dworczyk poinformował na początku konferencji, że “spada dynamika rejestracji na szczepienia”. – To bardzo niepokojące zjawisko – podkreślił.

Dodał również, że niektóre punkty szczepień powszechnych będą zamykane. Powodem jest niewielkie zainteresowanie szczepieniami. – Dziś największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepień – przyznał Dworczyk

Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef KPRM i główny pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk ogłosił, że Polacy nie chcą się szczepić. W tej chwili w całej Polsce zaszczepionych jest (przynajmniej jedną dawką) lub zapisanych na szczepienie zaledwie 54 procent pełnoletnich osób, niestety brak chętnych na kolejne zabiegi. Dlatego też rząd zdecydował o zamknięciu części punktów szczepień powszechnych. Z drugiej strony szukają sposobów, by ludzi do szczepionek zachęcić.

– Dzisiaj rozpoczęliśmy również akcję dzwonienia do osób, które nie zapisały się jeszcze na szczepienie i zachęcania ich, by to zrobiły – poinformował szef KPRM. Mówił też o różnego rodzaju benefitach, np. dofinansowaniach dla gmin z dużym odsetkiem osób zaszczepionych.

Przypomniał też, że od czwartku rusza zmiana w przepisach: od teraz drugą dawką będzie można zaszczepić od ręki w dowolnym punkcie w Polsce.

Prof. Horban mówił także o wariancie Delta. – W Wielkiej Brytanii już zaczyna powoli dominować, pojawił się również i u nas. Ponad wszelką wątpliwość ten wariant zacznie powolutku dominować. Jedyną radą w tym momencie są szczepienia – podkreślił. – Szczepienie jest środkiem ratującym życie – zauważył ekspert.

Podczas konferencji pojawiło się pytanie o to, co jeśli wszelkie zachęty i Loteria Szczepionkowa nie przyniosą rezultatu. – Nie ma w tej chwili żadnych rozmów i w żadnym kraju nie ma wprowadzanych rozwiązań dot. przymusu szczepienia. WHO też takich zaleceń nie wydaje – powiedział szef KPRM, Michał Dworczyk, pytany o ewentualne działania rządu.

Bon 150 euro oraz darmowy internet, tak Grecja zachęca do szczepień młodzież

Bon o wartości 150 euro oraz darmowy internet przez miesiąc – takie „nagrody” mają otrzymać młodzi mieszkańcy Grecji w zamian za zaszczepienie się przeciw Covid-19. W ten niecodzienny sposób greckie władze chcą przyspieszyć akcję szczepień na początku wakacji 2021. 

Grecki rząd chce przyspieszyć akcję szczepień przed letnim sezonem wakacyjnym. – To dług wobec młodych i dowód wdzięczności – tłumaczył na spotkaniu ministerialnym w poniedziałek szef rządu.

Premier Mitsotakis zapowiedział, że blisko 940 tys. młodych Greków w wieku 18-25 lat, którzy się zaszczepili lub dopiero to zrobią, będzie mogło otrzymać do końca roku bon wartości 150 euro. Dodatkową zachętą dla młodzieży ma być darmowy dostęp do internetu w telefonie przez cały sierpień.

Nowa akcja ma być skierowana do osób w wieku 18-25 lat. Młodzi Grecy będą mogli wydać otrzymane premie finansowe na wakacje oraz wydarzenia kulturalne od 15 lipca.

Rząd Grecji liczy, że takie działania pomogą przyspieszyć akcję szczepień na początku sezonu wakacyjnego.