Piąta fala atakuje, nowe obostrzenia już niebawem? Wiadomo czego możemy się spodziewać

Wiadomości

Informacje o koronawirusie w Polsce

Na oficjalnym profilu ministerstwa zdrowia na twitterze codziennie pojawia się informacja o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce.

Tak jest też i dzisiaj (16.01).

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 10 445 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2273), śląskiego (1494), małopolskiego (1428), wielkopolskiego (699), pomorskiego (662), dolnośląskiego (658), podkarpackiego (613), łódzkiego (530), zachodniopomorskiego (358),lubelskiego (349), kujawsko-pomorskiego (293), warmińsko-mazurskiego (260), opolskiego (249), świętokrzyskiego (202), lubuskiego (171), podlaskiego (121). 85 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 4 323 482 / 102 309 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Nowe obostrzenia w drugiej połowie stycznia nieuniknione?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił, że Polskę atakuje już piąta fala zakażeń koronawirusem. Czy to oznacza dla Polaków nowe obostrzenia i restrykcje?

Rzecznik rządu pytany w poniedziałek w Radiu Plus czy będzie nowa formuła Rady, odpowiedział, że w tej chwili wypracowywane są decyzje z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. “Dzisiaj, mam nadzieję, pan minister poinformuje też o takim aktualnym sposobie komunikowana i konsultowania spraw związanych epidemią” – powiedział.

Rzecznik rządu wskazał jednak, że największym wyzwaniem jest teraz egzekwowania obecnych obostrzeń.

– Tu mamy też wyzwania. Część podmiotów nie przestrzega aktualnych obostrzeń. Część osób wchodzi ponad limit. To są wyzwania bardziej istotne nawet niż wprowadzenie nowych obostrzeń – ocenił. Müller zapowiedział wzmożone kontrole w najbliższych dniach. – Premier dał jasne dyspozycje, żeby w szczególności kontrolować hotele i restauracje pod katem przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez inspekcję sanitarną i policję – przekazał.

Decyzję odnośnie ewentualnych nowych obostrzeń zostaną podjęte w drugiej połowie stycznia. Jeżeli w najbliższych dniach będziemy widzieć dużą dynamikę zachorowań, będziemy dyskutować o tym, czy nowe rygory wprowadzić. Kluczowe dziś jest to, żeby przestrzegać dotychczasowych obostrzeń – poinformował rzecznik rządu. (Radio Plus)

Wzrost zakażeń po powrocie do szkół?

97,3 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 95,5 proc. szkół podstawowych i 96,2 proc. ponadpodstawowych pracowało w piątek w trybie stacjonarnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów.

Pierwsze pięć dni nauki stacjonarnej to za wcześnie by wyrokować, że wzrosła transmisja wirusa w szkołach – powiedział w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jednocześnie wskazał, że od soboty uczniowie z pierwszych pięciu województw mają ferie.

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka stacjonarna była zawieszona od 20 grudnia do 9 stycznia, w jej miejsce prowadzono naukę zdalną. Do nauki stacjonarnej uczniowie wrócili w poniedziałek 10 stycznia. Przedszkola cały czas pracują w trybie stacjonarnym.

Póki co nauka stacjonarna nie jest zagrożona, zostaje nam czekać na rozwój V fali koronawirusa.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Silny wiatr znów jest prognozowany dla Polski. IMGW zapowiada porywy sięgające ponad 100 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie ma być na obszarze całej Polski najbliższej nocy, w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek.

Według najnowszych prognoz, poniedziałek przyniesie załamanie pogody. Wpływ na aurę będzie miał głównie niż znad Rosji, który spowoduje silne porywy wiatru o prędkości do 90-100 km/h. Po przejściu wichur nad Polskę napłynie arktyczne powietrze. Poza tym, z północy na południe wędrować będzie szybko wędrujący chłodny front, przynoszący różnorodne opady.

„Prosimy przygotować się na najsilniejsze porywy wiatru na północy i w centrum kraju. Tak silne porywy wiatru mogą stanowić zagrożenie” – napisano.

W niedzielę ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem mogą zacząć obowiązywać na całym obszarze województwa warmińsko-mazurskiego oraz w północnych powiatach woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Alert drugiego stopnia przed silnym wiatrem oznacza możliwość wystąpienia wiatru o średniej prędkości 72-90 kilometrów na godzinę lub porywów wiatru o prędkości 90-115 km/h.

Dla pozostałych miejsc w kraju synoptycy planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia.