Poświęć na to kilka minut dziennie. Twoje serce Ci za to podziękuje

Zdrowie i uroda

Wiosna w pełni i to jest właśnie ten czas, gdy mamy najwięcej chęci do działania, najwięcej energii, by podejmować wyzwania i… najlepszą pogodę, by te wyzwania realizować, przynajmniej jeśli chodzi o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Sprawdź, jaka forma ruchu jest zdrowa, bezpieczna i skuteczna, jeśli chodzi o wsparcie odchudzania i zmniejszenie ryzyka zachorowania na szereg dolegliwości.

Ten prosty codzienny nawyk może przynieść realne korzyści zdrowotne, w tym przede wszystkim – wzmocni twoje serce. Zdaniem ekspertów warto potraktować go jako minitrening, na który w dodatku nie musimy przeznaczać dużej ilości czasu.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Nie musisz od razu pędzić na siłownię i wykonywać wyczerpujące ćwiczenia, wystarczy, że wykorzystasz schody. Każdy z nas codziennie pokonuje przynajmniej kilka schodów. Robiąc to w odpowiedni sposób i w określonym czasie, można schudnąć z ud i pośladków, poprawić kondycję i zwiększyć wydolność organizmu.

Podczas godzinnego treningu można spalić ponad 800 kcal. Chodzenie po schodach przynosi wiele korzyści dla organizmu. Poza utratą wagi i wysmukleniem sylwetki poprawia koordynację ruchową i wpływa na poprawę samopoczucia.

Wiele osób mając do wyboru schody i windę wybiera to drugie, sugerując się przede wszystkim wygodą. Ubolewają nad tym lekarze, według których wchodzenie po schodach warto potraktować jako codzienną dodatkową dawkę potrzebnego ruchu. Jak podaje portal thesun.co.uk niedawne badania wykazały, że taka aktywność fizyczna doskonale wpływa na serce, zmniejszając ryzyko przedwczesnej śmierci.

Aktywność fizyczna, którą bez wątpienia jest chodzenie po schodach, przyśpiesza akcję pracy serca. Wraz ze wzrostem tętna naczynia krwionośne rozszerzają się, a to z kolei poprawia ukrwienie mięśnia sercowego.

Nie od dziś wiadomo, że wszystkie rodzaje ćwiczeń pomagają organizmowi uwolnić więcej endorfin, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wchodzenie po schodach działa tak samo. W połączeniu z budowaniem siły i wytrzymałości oraz dodatkową korzyścią, jaką jest zdrowa utrata masy ciała, z pewnością chodzenie po schodach poprawi również naszą samoocenę i poziom pewności siebie, a także sprawi, że poczujemy się szczęśliwi.

“Jeśli masz do wyboru schody lub windę, wybieraj schody, ponieważ pomoże to twojemu sercu.” – cytuje autorkę badania, dr Sophie Paddock z Uniwersytetu Wschodniej Anglii portal thesun.co.uk. Specjalistka dodała, że chociaż jest to łatwo dostępny sposób ćwiczeń, to niestety często go pomijamy. Z kolei taka aktywność chroni serce i płuca, wzmacnia je oraz sprzyja lepszemu transportowi tlenu do mięśni oraz narządów.