Katastrofa kolejowa. Pociągi zderzyły się czołowo

Wiadomości

W czeskich Pardubicach zderzyły się czołowo dwa pociągi: towarowy oraz pasażerski, relacji czeska Praga – Słowacja – ukraiński Czop. Życie straciły co najmniej cztery osoby, jest też wielu rannych. Jak podają media, w pasażerskim składzie przewoźnika RegioJet mogło być nawet 300 osób.

Do zdarzenia doszło w środę późnym wieczorem, zgłoszenie o wypadku służby otrzymały o godz. 22:55. Nocnym pociągiem przewoźnika RegioJet z Pragi do miasta Czop w Ukrainie podróżowało ponad trzysta osób.

Na wysokości przystanku Pardubice Centrum ekspres zderzył się czołowo z przewożącym chemikalia pociągiem towarowym państwowego przewoźnika ČD Cargo. Uderzenie było na tyle silne, że pierwsze wagony pociągu pasażerskiego wykoleiły się, a jeden z nich został częściowo zmiażdżony.

Minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan i minister transportu Martin Kupka udają się na miejsce wypadku, ogłosił Rakušan na platformie X. “Zderzenie dwóch pociągów w Pardubicach to wielkie nieszczęście. Wszyscy myślimy o ofiarach i rannych. Składam szczere kondolencje wszystkim pogrążonym w żałobie” — napisał premier Petr Fiala na profilu X.

— Na miejscu pracują sanitariusze — powiedziała rzeczniczka regionu Pardubice Alena Kisiala. — Jest też zespół specjalistycznych działań — dodała.

Pierwsze doniesienia agencyjne mówiły o dwóch ofiarach śmiertelnych. Mieli to być maszyniści pociągów, które się zderzyły. Nieco później media poinformowały o czterech ofiarach śmiertelnych i wielu rannych. Na opublikowanych w sieciach społecznościowych zdjęciach i nagraniach wideo widać, że pociągi zderzyły się czołowo.

Wkrótce więcej informacji.